Testy, domieszki & zamienniki

Znaczna część nielegalnych substancji psychoaktywnych zawiera inny skład, niż deklarowany przez sprzedawcę. Pozostałości z produkcji, wypełniacze, zamienniki, losowe leki i nie tylko można znaleźć w zakazanych używkach – często nawet u ich źródła.

Na przykład kokaina może zawierać: efedrynę lub inne stymulanty (np. amfetaminę, pochodne mefedronu), lewamisol (środek do odrobaczania zwierząt dodawany w Ameryce Płd.) benzo-, tetra- lub lidokainę (miejscowy anestetyk), fenacytynę (środek przeciwbólowy), aspirynę, witaminę C, cukry i inne. Kokainy w kokainie jest często najmniej.

Substancje psychoaktywne można sprawdzić prostymi testami. Test po dodaniu niewielkiej próbki (●) zmienia kolor i wskazuje OBECNOŚĆ pewnej substancji, ale nie jej CZYSTOŚĆ ani ILOŚĆ. Jeżeli test, którego użyjesz zareaguje niezgodnie z instrukcją, zachowaj szczególną ostrożność. Zawsze sprawdzaj swoje substancje jeszcze przed zażyciem.

 

EFEKTY SUBSTANCJI

Efekty zależą od:

 • SUBSTANCJI (dawki, czystości, mieszanki, metody podania)
 • TEGO, KTO UŻYWA (nastroju, oczekiwań, przyzwyczajeń);
 • KONTEKSTU (gdzie, z kim…)

Najbardziej niebezpieczna substancja to nieznana substancja. Jeżeli decydujesz się na użycie substancji psychoaktywnych, dowiedz się jak najwięcej o ryzykach i o składzie. Użyj testów lub przekaż próbkę do laboratorium jeżeli to możliwe.

Pomyśl o tym gdzie i kiedy używasz.
Czy przeszkadza Ci to w codziennym życiu? Tak?
W takim wypadku powinieneś przystopowaćJeśli nie możesz dać sobie z tym rady, nie bój się pytać o pomoc.

Ty decydujesz gdzie, jak, z kim i co zażywasz. Szanuj decyzje innych. Każdy podejmuje swoje własne decyzje.

NIE ZAŻYWAJ, JEŻELI:

 • Nie masz ochoty lub masz wątpliwości. Ty decydujesz!
 • Masz jakiekolwiek problemy z sercem, układem krwionośnym lub ciśnieniem krwi.
 • Cierpisz na jakąkolwiek chorobę psychiczną lub przechodzisz przez trudny okres. Zażycie substancji może pogorszyć sprawę.
 • Jeśli zamierzasz prowadzić samochód lub wykonywać zadania wymagające szczególnie uwagi.
 • Przyjmujesz leki oddziałujące na CUN (leki antydepresyjne, uspokajające, przeciwpadaczkowe).
 • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

JEŻELI ZAŻYWASZ:

 • Zasięgnij informacji o substancji: skutkach, dawkowaniu, przeciwwskazaniach, ryzykach i sposobach na ich uniknięcie.
 • Jeżeli zaczniesz czuć, że twoje doświadczenie staje się zbyt nieprzyjemne, spróbuj się zrelaksować. Pomyśl, że twój stan jest tymczasowy, spowodowany działaniem substancji i niedługo wróci do normy. Usiądź w cichym, spokojnym pomieszczeniu. Obecność kogoś bliskiego również może pomóc.
 • Jeżeli podczas lub po spożyciu wystąpią jakiekolwiek poważne problemy, poproś o pomoc.
 • Ważne jest, aby odpocząć i odzyskać siły w kolejnych dniach. Jedz zdrowo i uzupełniaj witaminy.
 • Rób długie przerwy. Regularna konsumpcja zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.
 • Unikaj mieszania opioidów z alkoholem, paracetamolem, ketaminą, ghb i innymi depresantami. Toksyczność tych mieszanin jest większa i może skończyć się to depresją krążeniowo-oddechową.

Stymulanty

AMFETAMINY

Wg. polskiej policji “feta” chociaż w połowie zawierała amfetaminę ostatni raz w 2005 roku. Dziś typowa czystość to około 10%. Na ogół w amfetaminie znajdują sie wypełniacze, np. kreatyna i kofeina. Dosypywane są też inne stymulanty, takie jak efedryna czy syntetyczne katynony, lub szczególnie niebezpieczne PMA/PMMA. Występują też pozostałości z produkcji, które bardzo ciężko wykryć.

Obecność amfetaminy najlepiej badać testami Marquis i Robadope.
Domieszkę PMMA, MDMA i metamfetaminy wykryje użycie też testu Simon’s. Samodzielnie PMA/PMMA i MDMA wykrywa test Mandelin. Pochodne mefedronu oraz a-PVP może wykryć test Zimmermann.

Wielorazowy test na amfetaminę jak i jednorazowy test na amfetaminy można znaleźć na stronie protestkit.pl (dawniej protestkit.eu).

EKSTAZA (MDMA i 2C-B)

Od 2009 roku na rynku jest coraz więcej MDMA, przez co typowa tabletka zawiera go już 2 razy więcej niż dekadę temu. W Belgii w 2018 roku przeciętna tabletka zawierała 182 mg, czyli aż 2-3 dawki. Do tabletek dosypywana jest często kofeina, a wielu użytkowników podejrzewa też często mieszankę z amfetaminą lub 2C-B. Niebezpieczne zamienniki jak PMA/PMMA czy katynony na ogół nie są spotykane w tabletkach, w których wykryto MDMA.

Obecność MDMA najlepiej badać testami Marquis i Simon’s.
Domieszkę PMA, MDA i amfetaminy wykryje użycie też testu Robadope. Pochodne MMC oraz a-PVP wykryje test Zimmermann.

Wielorazowy test na MDMA jak i jednorazowy test na MDMA można znaleźć na stronie protestkit.pl (dawniej protestkit.eu).

KOKAINA

Czystość kokainy na rynku rośnie w związku ze wzrostem produkcji w Ameryce Południowej i konkurencją nowych substancji psychoaktywnych. Mimo to pozostaje jedną z najbardziej zanieczyszczonych substancji, zawiera efedrynę lub inne stymulanty (np. amfetaminę, pochodne mefedronu), lewamisol (środek do odrobaczania zwierząt dodawany w Ameryce Płd.) benzo-, tetra- lub lidokainę (miejscowy anestetyk), fenacytynę (środek przeciwbólowy), aspirynę, witaminę C, cukry i inne. Kokainy w kokainie jest często najmniej.

Obecność kokainy najlepiej badać testami Marquis i Morris.
Domieszkę amfetamin wykryje test Marquis. Lewamisol wykryje użycie też testu Liebermann, lidokainę Mecke a inne -kainy Ehrlich. Pochodne MMC oraz a-PVP wykryją testy Simon’s i Zimmermann.

Wielorazowy test na kokainę jak i jednorazowy test na kokainę można znaleźć na stronie protestkit.pl (dawniej protestkit.eu).

Opioidy

HEROINA

Chociaż czystość i dostępność heroiny nie rośnie (utrzymuję się na podobnym poziomie), wzrasta popularność syntetycznych opiodów takich jak fentanyl. Fentanyl i jego pochodne mogą być nawet 50-100 razy mocniejsze od heroiny a śmiertelna dawka może być niewidoczna gołym okiem. Dlatego jeśli używasz opioidów, należy zawsze badać KAŻDĄ dawkę przed zażyciem.

Obecność opioidów najlepiej badać testami Marquis i Froehde.
Domieszkę fentanylu można sprawdzić paskowym testem na fentanyl.

Wielorazowy test na heroinę i inne opioidy jak i jednorazowy test na heroinę / opioidy oraz można znaleźć na stronie protestkit.pl (dawniej protestkit.eu).

Psychodeliki

LSD i DMT

Zamiast popularnych psychodelików często sprzedawane są fenetylaminy (psychodeliczne amfetaminy) takie jak DOM, DOC, DOI, czy NBOMe. Chociaż wszystkie substancje psychodeliczne są obarczone ryzykiem, zamienniki łatwo przedawkować z trwałą szkodą dla organizmu. Heroiczne dawki fenetylamin mogą spowodować syndrom serotoninowy, udar czy między innymi zwężenie naczyń krwionośnych grożące nawet amputacją.

Obecność LSD i DMT najlepiej badać testami Ehrlich i Hofmann.
Zamienniki (jeśli Ehrlich i Hofmann dały wynik negatywny) wykryje użycie dodatkowo testów Marquis i Mecke. Uwaga! Badając blottery (kartoniki) papier może wchodzić w reakcję z Marquisem i Mecke.

Wielorazowy test na LSD oraz test na DMT jak i jednorazowy test na LSD oraz test na DMT można znaleźć na stronie protestkit.pl (dawniej protestkit.eu).

Konopie

Zamiast konopi można natknąć się na śmiertelnie niebezpieczne syntetyczne kannabinoidy (np. “fejk hasz”). Kannabinoidy można sprawdzić testem Cannabis i Zimmermann, dostępnymi w zestawie testów na THC i CBD.

Testy

Jakie są dostępne rodzaje testów?

Przede wszystkim testy są jednorazowe lub wielorazowe:

 • Jednorazowe są hermetycznie zamknięte i nie muszą być trzymane w lodówce ani zamrażarce, temperatura pokojowa wystarczy.
 • Wielorazowe są znacznie tańsze, jednak powiny być przechowywane w lodówce lub zamrażarce. Ich obsługa wymaga akcesoriów takich jak rękawiczki i ceramiczna płytka (dołączone w zestawie).

 

Dostępne jest 12 różnych odczynników:

 1. Marquis – najpopularniejszy podstawowy test do stymulantów.
 2. Mecke – podstawowy test, krótki termin przydatności do użycia.
 3. Mandelin – podstawowy test do ketaminy i amfetaminy, żółty.
 4. Liebermann – podstawowy test do kokainy (wykrywa lewamisol).
 5. Froehde – podstawowy test, długi termin przydatności do użycia.
 6. Ehrlich – podstawowy test do lizergamidów i tryptamin.
 7. Hofmann – podstawowy test do lizergamidów i tryptamin.
 8. Robadope – dodatkowy test do 2C-x / MDA / Amfetaminy / PMA.
 9. Simon’s – dodatkowy test do MMC / MDMA / Metamfetaminy / PMMA.
 10. Morris – podstawowy test do kokainy nie może być używany sam.
 11. Zimmermann / Beam – podstawowy test do katynonów, benzodiazepin i CBD.
 12. Cannabis – do sprawdzania THC i CBD

UWAGA! Testy nie powinny być używane pojedynczo. Najlepiej użyć przynajmniej 1 testu podstawowego i 1 dodatkowego, lub całego zestawu z 4-5 testów (dostępne w sklepie PRO Test na https://protestkit.pl).

Jak długo testy są przydatne do użycia?

Przeciętny czas przydatności do użycia wynosi conajmniej rok, jednak możesz go znacznie wydłużyć przechowując testy w zamrażarce. Testy, kiedy się starzeją, mogą zmienić kolor i reagować wolniej. W razie wątpliwości odnośnie interpretacji wyniku, dobrze mieć do porównania niewielką próbkę, która była już potwierdzona wcześniej.

TESTUJ SUBSTANCJE PRZED ZAZYCIEM!

Zdarza się, że zamiast oczekiwanej substancji występuje inna, niespodziewana, lub cała mieszanina. Niektóre z nich różnią się dawką, a nawet potrafią być bardzo niebezpieczne. Zawsze staraj się sprawdzać swoje substancje! Testy do sprawdzania czystości substancji znajdziesz na https://protestkit.pl/ (dawniej protestkit.eu)