Informacje o projekcie
#SIN care

SIN Silesia prowadzi obecnie projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny o nazwie SIN Care. W jego ramach: 

Pomoc psychologiczna

Czym jest pomoc psychologiczna?

Wsparcie psychologiczne to różnego rodzaju strategie działań z zakresu ogólno pojętej psychologii, których celem jest pomoc w rozwoju osobistym, sytuacjach kryzysowych i problemach psychicznych. Głównym celem wsparcia psychologicznego jest zmobilizowanie własnych zasobów w sytuacji kryzysu i stresu psychologicznego. Rolą psychologa jest wtedy pomoc pacjentowi w odzyskaniu równowagi emocjonalnej i poczucia wpływu na swoje życie, a także nauka korzystania ze wsparcia innych bliskich czy instytucji. Wsparcie ma na celu odzyskanie równowagi, powrót do wcześniejszych sposobów funkcjonowania (sprzed kryzysu) czy pomoc w tworzeniu nowych.

Komu może się przydać pomoc psychologiczna?

Każdemu. Niezależnie od wieku czy płci. Pomoc psychologiczna w naszym projekcie jest skierowana przede wszystkim do osób, które używają substancji psychoaktywnych. Część robi to w sposób bezpieczny, część, niestety w sposób, który zagraża ich zdrowiu, powoduje szkody lub jest na granicy uzależnienia. Zatem jeśli martwi Cię Twoje używanie, chciałbyś ograniczyć lub po prostu porozmawiać o swoich problemach - pomoc psychologiczna jest dla Ciebie.

Szymon Pluta

psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

Pomoc prawnicza

Czym jest pomoc prawnicza?

Pomoc jaką możecie przede wszystkim uzyskać to porada prawna. Polega ona na tym, że opowiecie adwokatowi o sytuacji w jakiej się znaleźliście, a on przedstawi Wam swoje zdanie na ten temat oraz udzieli Wam rad w jaki sposób macie się zachować. Oczywiście otrzymacie również szczegółowe informacje na temat tego jak ewentualne postępowanie karne będzie przebiegać, czego możecie się spodziewać, na co uważać, na co się zgadzać, a na co nie – wszystko po to aby jak najbardziej polepszyć Waszą sytuację. Adwokat odpowie na Wasze pytania, rozwieje wątpliwości. Pamiętajcie, że w kontakcie z adwokatem najważniejsza sprawa to szczerość. Adwokat nie będzie wstanie Wam w pełni pomóc gdy cokolwiek przed nim zataicie. Adwokata obowiązuje bezwzględna tajemnica zawodowa, nigdy nikomu nie ujawni przebiegu Waszej rozmowy, a nawet tego, że z nim rozmawialiście.

Komu może się przydać pomoc prawnicza?

Pomoc skierowana jest do każdej osoby, która w związku z nielegalnymi używkami spotkała się z kontaktem ze strony organów ścigania – policją, prokuraturą, sądem, strażą graniczną, jakąkolwiek inną władzą. Pomoc dotyczy posiadania, sprzedawania, zakupu, przemytu, jazdy samochodem pod wpływem, hodowli, popełnienia innego przestępstwa pod wpływem, ale też spraw cywilnych, rodzinnych – na każdym etapie postępowania. Nic również nie stoi na przeszkodzie aby uzyskać poradę prawną nie mając konfliktu z prawem, może się zdarzyć tak, że przyda się Wam wiedza z tego zakresu z zupełnie innego powodu. Pamiętajcie jednak aby temat rozmowy miał związek z nielegalnymi używkami. Nie bójcie się! Rozmowa z prawnikiem wcale nie jest nudna!

adwokat Jurand Bolesławski

Kancelaria Adwokacka

ul. Okrzei 17,
43-190 Mikołów

606 573 721

Partyworking

Czym jest partyworking?

Partyworking to rodzaj aktywności mający na celu dbanie o bezpieczeństwo osób na imprezach klubowych i festiwalach bez względu na ich wybory dotyczące sposobu zabawy. Partyworkerzy zajmują się edukacją, wsparciem w trudnych sytuacjach i rozdawaniem materiałów, które mogą się przydać w bezpieczniejszej zabawie.

Partyworking online

Ponieważ w obecnych czasach nie zawsze mamy możliwość prowadzenia partyworkingu w klubach (ze względu na sytuację związaną z covid-19), robimy to również w formie online. Partyworking online odbywa się na platformie Discord. Nasz serwer - TripSINting - to bezpieczna przestrzeń, w której możecie wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, zasięgnąć porady partyworkerów SINu czy poprosić o rozmowę w sytuacji kryzysowej. Organizujemy tam również dyżury, na których rozmawiamy na kanałach głosowych na tematy zarówno związane jak i niezwiązane z substancjami psychoaktywnymi. Możecie spodziewać się gier, quizów i konkursów z nagrodami - dzięki temu spędzamy czas w miłej atmosferze, a przy okazji przemycamy trochę edukacji.

Po co jest partyworking?

Naszym głównym celem jest bezpośredni kontakt z osobami korzystającymi z substancji psychoaktywnych w celu dostarczenia im rzetelnych informacji, które uważamy za niezbędne do świadomego zażywania. Jesteśmy na imprezach po to, by zapewnić komfort tym, którzy borykają się z trudnymi doświadczeniami a także reagować wtedy, gdy konieczna jest interwencja medyczna.

Dla kogo jest partyworking?

Dla wszystkich - jesteśmy otwarci na rozmowę z każdą osobą, która do nas trafi. Głównie są to osoby, które sięgają po substancje psychoaktywne podczas imprez i chcą uniknąć szkód z tym związanych lub dowiedzieć się czegoś na ich temat.

Jeśli chcesz, żebyśmy się pojawili na twojej organizowanej przez Ciebie imprezie, odezwij się: [email protected].

Podcasty i edukacja

W ramach projektu tworzymy serię edukacyjnych podcastów oraz wykładów ze specjalistami i specjalistkami z zakresu zdrowia psychicznego czy polityki narkotykowej oraz naukowcami i naukowczyniami.

Jeśli zajmujesz się którąś z tych dziedzin i chcesz podzielić się swoją wiedzą lub masz do powiedzenia coś ważnego w zakresie narkopolityki, redukcji szkód czy substancji psychoaktywnych, prosimy o kontakt: [email protected]

Konferencja

Na zakończenie projektu, w styczniu 2023 odbędzie się konferencja podsumowująca, na której przedstawimy nasze rezultaty. Będzie to również okazja do rozmowy z nami, naszymi partnerami, a także innymi gośćmi specjalnymi.

Więcej informacji wkrótce!