DMT

N, N-dimetylotryptamina (DMT) to substancja z rodziny tryptamin klasyfikowana jako psychodeliczna, chociaż jej skutki obejmują także stany dysocjacyjne.

Jest obecna w wielu różnych żywych stworzeniach: roślinach, grzybach, żabach, zwierzętach morskich, algach jak również w mózgach niektórych ssaków, a także w krwi ludzkiej.

Istnieją hipotezy mówiące o tym, że DMT uwalnia się z szyszynki do mózgu podczas snów, w chwili śmierci lub w doświadczeniach bliskich śmierci, ale te koncepcje nie zostały udowodnione. Wiadomo natomiast, że ta substancja jest obecna w różnych częściach organizmu – w płucach, wątrobie i krwi.

Pomimo licznych badań, nie udało się ostatecznie wyjaśnić mechanizmu działania DMT ani jego funkcji w organizmie. Najnowsze teorie wskazują, że DMT może brać udział w immunoregulacji i jest endogennym anksjolitykiem.

Pomyśl o tym jak, gdzie i kiedy używasz.
Czy przeszkadza Ci to w codziennym życiu? Tak?
W takim wypadku musisz przystopować

Szanuj substancje, szanuj siebie.
Ty decydujesz gdzie, jak, z kim i co używasz. 

Szanuj tych, którzy nie chcą spróbować. Każdy jest wolny do podejmowania własnych decyzji.

 

EFEKTY

Efekty DMT zależą od:

 • SUBSTANCJI (dawki, czystości, mieszaniny);
 • TEGO, KTO BIERZE (nastroju, oczekiwań, przyzwyczajeń);
 • KONTEKSTU (gdzie, z kim).

Podobnie jak w przypadku innych substancji psychodelicznych, doświadczenia po DMT mogą być zarówno wzniosłe, jak i przerażające.

EFEKTAMI DMT mogą być:

 • Euforia, uczucie fascynacji i podziwu, silne przeżycia duchowe, poczucie odkrywania prawdy o sobie i wszechświecie.
 • Zaburzone poczucie czasu, głębokie halucynacje, zniekształcenia przestrzeni, zanik ego, transcendencja jaźni.
 • Utrata zrozumienia podstawowych pojęć, niekonwencjonalne wzorce myślowe.
 • Nudności i wymioty (jeżeli zostało zjedzone/wypite).

 

DMT może być palone, wstrzykiwane dożylnie bądź spożyte doustnie. Po spożyciu, cząsteczka DMT jest niszczona przez oksydazę monoaminową (MAO) – enzym występujący w naszym ciele, dlatego aby pojawiły się efekty psychodeliczne koniecznie jest podanie inhibitora MAO (iMAO lub MAOi), co może zwiększać ryzyko interakcji lękowych i nudności.

DROGA PODANIADAWKACZAS TRWANIA
DOUSTNIENiska: 15-30 mg DMT & 150 mg MAOi
Średnia: 30-70 mg DMT & 200 mg MAOi
Wysoka: 100+ mg DMT & 250 mg MAOi
Wejście: 10-60 min.
Efekty: 3-6 godz.
Zejście: 2-3 godz.
PALONE* (waporyzowane)Niska: 10-15 mg
Średnia: 20-25 mg
Wysoka: 25-40 mg
Wejście: 0-3 min.
Efekty: 10-15 min.
Zejście: 15-30 mi.
DOŻYLNANiska: 10-15 mg
Średnia:20-25 mg
Wysoka: 25-40 mg
Wejście: >1 min.
Efekty: 30-45 min.
DONOSOWONiska: 10-25 mg
Średnia: 25-50 mg
Wysoka: 50-125 mg
Wejście: 1-5 min.
Efekty: 45-60 min.
*ta informacja odnosi się do czystego DMT. Czanga, mieszanina roślin zawierających DMT i iMAO jest również popularna. Zasadniczo potrzeba zażyć dwa razy większą ilość czangi niż czystego DMT, aby wywołać te same efekty.

 

Bardzo wysokie dawki i zatrucia: Nie są znane zgony bezpośrednio spowodowane zażyciem DMT. Po spożyciu doustnym istnieje natomiast inne ryzyko, nie z powodu DMT samego w sobie, ale z powodu możliwości interakcji iMAO z niektórymi środkami pobudzającymi lub przeciwdepresyjnymi, które mogąprowadzić do zespołu serotoninowego, a w ostateczności do śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby ludzie konsumujący te substancje nie przyjmowali iMAO. Palenie DMT ma niewielkie ryzyko przedawkowania ponieważ po większych dawkach traci się kompletnie kontakt z rzeczywistością i nie jest możliwe palenie dalej. Spożycie za dużej ilości DMT może sprawić, że efekty staną się zbyt przytłaczające, pojawi się strach, niepokój i panika.

NIE ZAŻYWAJ, JEŻELI:

 • Nie masz na to ochoty lub masz wątpliwości. Ty decydujesz.
 • Cierpisz na jakąkolwiek chorobę psychiczną lub przechodzisz przez trudny okres. Konsumpcja może pogorszyć sytuację.
 • Jeśli zamierzasz prowadzić samochód lub wykonywać zadania wymagające szczególnie uwagi.
 • Przyjmujesz leki oddziałujące na CUN (leki antydepresyjne, uspokajające, przeciwpadaczkowe).
 • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

 

JEŻELI ZAŻYWASZ:

 • Zasięgnij informacji o substancji: skutkach, dawkowaniu, przeciwwskazaniach, ryzykach i sposobach na ich uniknięcie.
 • Tryptaminy to rodzina różnorodnych substancji, których niektóre nazwy mogą być bardzo podobne (N,N- DMT, 5-MeO-DMT, 4-AcO-DMT, 4-HO-DMT). Upewnij się, że używasz właśnie tej substancji, której chcesz. Pomimo podobieństwa nazw, efekty i dawki różnych związków różnią się, co może zakłócić twoje doświadczenie.
 • Staraj się robić to w relaksowanym otoczeniu, w którym czujesz się dobrze. Postaraj zapewnić sobie spokój i miejsce, gdzie będziesz mógł się położyć.
 • Uważaj na ilości, szczególnie za pierwszym razem. Rozpocznij od małej dawki i obserwuj swoje reakcje.
 • Bierz tylko na specjalne okoliczności. Doświadczenia po DMT są niezwykle intensywne i potrzeba czasu, żeby wrócić do normy. Częste użycie zwiększa prawdopodobieństwo negatywnych przeżyć.

 

 • Droga dożylna jest bardzo niebezpieczna. Odradzamy tę metodę.
 • Wciąganie nosem jest mało popularne, ponieważ przyczynia się do dużego bólu w kanałach nosowych. Unikaj mieszania z innymi substancjami, zwłaszcza z innymi iMAO, amfetaminami i MDMA, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który może być śmiertelny.
 • DMT jest wrażliwe na płomień zapalniczki, więc nie powinno być palone jak inne substancje. Ogień nie powinien dotykać substancji, a jedynie ją ogrzewać. Dobrym rozwiązaniem jest użycie bonga bądź waporyzera.
 • Waporyzowanie zamiast palenia jest wydajniejsze i pomaga uniknąć podrażnienia gardła od dymu.

 

 • Jeżeli zaczniesz czuć, że Twoje doświadczenie staję się zbyt nieprzyjemne, spróbuj uspokoić się. Pomyśl, że Twój stan jest przejściowy, spowodowany DMT i wkrótce wszystko wróci do normy. Skupienie się na oddechu da ci dobre zaczepienie, by nie odpłynąć za daleko. Obecność kogoś bliskiego również może pomóc.
 • Jeżeli podczas lub po spożyciu wystąpią jakiekolwiek poważne problemy, poproś o pomoc.
 • Integracja doświadczeń jest kluczową częścią DMT. Czasami trudno jest nadać sens tak intensywnym przeżyciom i zrozumieć ich wpływ na codzienne życie. Rozmowa z ludźmi, którym możesz zaufać o tym, czego doświadczyłeś pomoże ci się odnaleźć w tym wszystkim. Muzyka, teksty i inne formy sztuki mogą pomóc ci wyrazić siebie w doświadczeniu. Jeżeli jednak nie znajdujesz oparcia i pomimo wysiłków gubisz się, nie bój się poszukać specjalistycznej pomocy.
 • Ważne jest, aby odpocząć i odzyskać energię w dniach następnych. Jedz zdrowo i uzupełniaj witaminy.

INNE INFO

Polskie Prawo sankcjonuje używanie i posiadanie każdej ilości DMT (Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii). Prokurator ma jednak możliwość umorzyć postępowanie “przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa (art 62.a UoPN), w przypadku (1) posiadania nieznacznej ilości narkotyków (2) na własny użytek.

Duże ilości mogą być uznane za zbrodnie i sąd oceni, czy ma do czynienia z przypadkiem dystrybucji. Produkcja może być potraktowana jak zbrodnia i grozić do 9 lat pozbawienia wolności.

Jak długo możne zostać wykryte?

Mocz – 2 do 5 dni
Ślina – 1 do 5 dni
Włosy – do 90 dni

Prowadzenie pod wpływem: grozi Ci zakaz prowadzenia pojazdów, od 3 do 10 lat, w przypadku wykroczenia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

TESTUJ SUBSTANCJE PRZED!

Zdarza się, że zamiast oczekiwanej substancji występuje inna, niespodziewana, lub cała mieszanina. Niektóre z nich różnią się dawką, a nawet potrafią być bardzo niebezpieczne.

Zawsze staraj się sprawdzać swoje substancje!
Testy do sprawdzania czystości DMT znajdziesz na https://protestkit.pl/ (dawniej protestkit.eu)