FENETYLAMINY (MDMA, 2C-B, DOM)

 

Fenetylaminy mają mieszane efekty – stymulujące (to pochodne amfetaminy) i psychodeliczne. Istnieją różne fenetylaminy, o odmiennych poziomach efektów stymulujących i psychodelicznych.

Możemy wyróżnić 3 grupy fenetylamin:

Empatogenne fenetylaminy o średnim czasie działania, w tym ekstazo-podobne substancje: MDMA, MDA, MDEA i MBDB, jak również metylon i PMA.

Psychodeliczne fenetylaminy o średnim czasie działania, jak Meskalina, 2C-B (Nexus) i inne (2C-E, 2C-I).

Psychodeliczne fenetylaminy o długim czasie działania, jak DOC, DOM (STP), DOI, DOB, itp.

Pomyśl o tym jak, gdzie i kiedy używasz.
Czy przeszkadza Ci to w codziennym życiu? Tak?
W takim wypadku musisz przystopować

Szanuj substancje, szanuj siebie.
Ty decydujesz gdzie, jak, z kim i co używasz. 

Szanuj tych, którzy nie chcą spróbować. Każdy jest wolny do podejmowania własnych decyzji.

 

EFEKTY

Efekty fenetylamin zależą od:

 • SUBSTANCJI (dawki, czystości, mieszaniny);
 • TEGO, KTO BIERZE (nastroju, oczekiwań, przyzwyczajeń);
 • KONTEKSTU (gdzie, z kim).

Intensywność efektów stymulujących różni się zależnie od substancji, typowe są wzrost tempa pracy serca i temperatury ciała. Wszystkie fenetylaminy mają (mniej więcej) te same efekty entaktogenne (mocniejsze połączenie między bodźcami zmysłowymi i emocjami, myślami) i empatogenne (lepsza zdolność komunikowania się i postawienia się na miejscu innej osoby). Inne częste efekty to: nudności, wymioty, sztywność mięśni, brak koordynacji ruchowej, zaburzenia snu i pamięci. Po użyciu fenetylamin możesz poczuć: zmęczenie, apatię i brak motywacji. Ciągłe używanie może prowadzić do zaburzeń psychiatrycznych, problemów z nerkami i wątrobą.

NIE KONSUMUJ, JEŻELI:

 • Nie czujesz się na siłach lub masz wątpliwości: Ty decydujesz!
 • Masz zaburzenia psychiczne lub jeśli przechodzisz trudny okres. Zażywanie może pogorszyćsytuację.
 • Zamierzasz prowadzić, wykonywać pracę wymagającą uwagi lub wykonywać zadania wymagające skupienia.
 • Zażywasz leki oddziałujące na CUN (np. antydepresanty, leki uspokajające, antyepileptyczne).
 • Jesteś w ciąży / karmisz piersią.

 

JEŻELI ZAŻYWASZ:

 • Zbierz informacje na temat substancji: efekty, dawki, przeciwwskazania, ryzyko i sposoby jak je zmniejszyć.
 • Unikaj dużych dawek, zwłaszcza jeśli próbujesz po raz pier- wszy. Użyj małej dawki i poczekaj przynajmniej godzinę, aby poczuć efekty.
 • Jeśli zaczniesz odczuwać, że Twoje doświadczenie staje się zbyt nieprzyjemne, spróbuj sięodprężyć. Pomyśl, że Twój stan jest tymczasowy i jest konsekwencją efektu fenetylamin i wszystko wróci do normy. Udaj się do cichego miejsca; przebywanie z kimś bliskim również może pomóc.
 • Pij wodę i napoje bezalkoholowe; jeśli jesteś w gorącym miejscu lub tańczysz, rób przerwy w chłodnym miejscu.
 • Jeśli zaczniesz odczuwać poważne problemy podczas lub po używaniu fenetylamin, poproś o pomoc.
 • Odpoczywaj i zbierz nieco siły przez następne dni.
 • Rób przerwy: regularne używanie zwiększa szansę problemów.
 • Sam decyduj: co, jak, kiedy, gdzie, z kim i szanuj decyzje innych.

 

FENETYLAMINY EMPATOGENNE O ŚREDNIM CZASIE DZIAŁANIA

MDMA (Emka / Ekstaza) – sprawdź stronę „MDMA” lub ulotkę “Ecstasy”

MDA
Jest empatogenną,i euforyczną fenetylaminą.

Może być użyte doustnie i donosowo.
Doustnie, średnia dawka to 60-100 mg.
Efekty pojawiają się w ciągu 40-45 minut. Doświadczenie trwa 6-8 godzin.

Niektóre efekty MDA: empatia, dobre samopoczucie (mocniejsze, ale mniej “magiczne” od MDMA); halucynacje (bardziej psychodeliczne od tych na MDMA).

Jeśli bierzesz: pamiętaj, że efekty MDA trwają dłużej, nawet w małych dawkach. W związku z tym dorzucanie nie zwiększa upragnionych efektów, a jedynie ryzyko przestymulowania.

MDEA
Może być używane doustnie lub donosowo.

Oralnie, średnia dawka to 1.3mg na kg wagi ciała (dawka 100mg dla wagi ciała 80kg). Efekty pojawiają się w ciągu 30-45 minut. Doświadczenie trwa 4-6 godzin.

Efekty MDEA są podobne do tych na MDMA i MDA, ale z niższym poziomem euforii, dobrego samopoczucia i empatii. Może mieć mocniejszy wpły na myślenie i świadomość. Przy dużych dawkach mogą Ci doskwierać halucynacje (Twój organizm zmienia MDEA w MDA).

Metylon i PMA – sprawdź ulotkę “Zamienniki”

 

FENETYLAMINY PSYCHODELICZNE O ŚREDNIM CZASIE DZIAŁANIA

Meskalina – sprawdź ulotkę “Meskalina”

2C-B (Nexus)
Jest syntetyczną substancją pochodzącą od Meskaliny (tak jak np. 2C-E i 2C-I). Może być użyte doustnie lub donosowo. Doustnie, średnia dawka to 5-25mg. Donosowo – 2-15 mg.

Efekty możesz odczuć po około godzinie od zjedzenia; jeśli wciągasz efekty poczujesz po 5-10 minutach. Doświa- dczenie może trwać 4-8 (2C-B) lub 6-10 (2C-I) godzin.

Efekty 2C-B: wzmożone odczuwanie, zwiększony popęd seksual- ny. Z dawką powyżej 10-15mg, możesz odczuć większy halu- cynogenny efekt, rozmywanie się granic ciała i zewnętrznego świata. Możesz zobaczyć wzorzyste wizualizacje, jednak siła psy- chodelicznych efektów jest mniejsza niż LSD. Substancja może również powodować kaszel, reakcje alergiczne, problemy z brzu- chem lub trawieniem.

Jeśli zamierzasz użyć: zwróć uwagę na dawkę. Kilka mg więcej może doprowadzić do efektów, z którymi możesz sobie nie poradzić; pamiętaj, że rodzaj doświadczenia zależy od Twojego stanu fizycznego i psychicznego. Powinno się być w dobrej formie mentalnej, najedzonym i wypoczętym. Nie konsumuj, jeśli czujesz, że coś jest nie tak.

 

FENETYLAMINY PSYCHODELICZNE O DŁUGIM DZIAŁANIU

DOC / DOM (STP) / DOI / DOB

Mogą być określane jako amfetaminy z halucynogennym efektem. Są zażywane doustnie. Typowe dawki to 1.5-2 mg (DOC), 3-15 mg (DOM), 1.5-3 mg (DOI) i 1-3 mg (DOB).

Efekty zaczynają być zauważalne po 1-3 godzinach, a doświadczenie (zależnie od dawki) może trwać10-20 godzin (DOC), 10-12 (DOM), 8-30 (DOI) i 12-30 godzin (DOB).

Niektóre efekty tych substancji to: zmiany w postrzeganiu, synestezja, halucynacje, wzmożone odczuwanie, nagłe zmiany humoru, silna potrzeba poruszania się. Możliwe są również wzorzyste i kolorowe wizualizacje, zwłaszcza po DOI lub DOB. Długi czas trwania efektów może prowadzić do ataków paniki lub niepokoju, dezorientacji i strachu.

Wysokie dawki mogą prowadzić do paraliżu mięśni i zmniej- szenia odczuwania bólu. Jeśli stosowane w sposób ciągły, stwa- rzają wysokie ryzyko pojawienia się omamów – także poza czasem konsumpcji, oraz zaburzeń psychiatrycznych.

Jeśli zamierzasz użyć:

Zwróć uwagę na dawkę. Kilka mg więcej może prowadzić do efektów, z którymi ciężko sobie poradzić; pamiętaj że charakter doświadczenia zależy od Twojego stanu fizycznego i psychicznego. Należy być w dobrej formie psychicznej, najedzonym i wypoczętym. Nie spożywaj, jeśli czujesz, że coś jest nie tak.

Unikaj mieszania z alkoholem lub innymi substancjami. „Zjazd” może być lżejszy, jeśli jesz jedzenie bogate w witaminy. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnego bólu, nie znaczy, że nie możesz się zranić. Unikaj niebezpiecznych miejsc lub czynności i nie używaj żadnych substancji bez towarzystwa kogoś, komu ufasz. Robienie długich przerw w zażywaniu jest bardzo ważne.

INNE INFO

Polskie Prawo sankcjonuje używanie i posiadanie narkotyków (Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii). Prokurator ma jednak możliwość umorzyć postępowanie “przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa (art 62.a UoPN), w przypadku (1) posiadania nieznacznej ilości narkotyków (2) na własny użytek.

 

 

Duże ilości mogą być uznane za zbrodnie i sąd oceni, czy ma do czynienia z przypadkiem dystrybucji. Produkcja może być potraktowana jak zbrodnia i grozić do 9 lat pozbawienia wolności.

Prowadzenie: grozi Ci zakaz prowadzenia pojazdów, od 3 do 10 lat, w przypadku wykroczenia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

TESTUJ SUBSTANCJE PRZED!

Zdarza się, że zamiast oczekiwanej substancji występuje inna, niespodziewana, lub cała mieszanina. Niektóre z nich różnią się dawką, a nawet potrafią być bardzo niebezpieczne.

Zawsze staraj się sprawdzać swoje substancje!
Testy do sprawdzania czystości substancji znajdziesz na https://protestkit.pl/ (dawniej protestkit.eu)