Substancje a zdrowie psychiczne w czasie pandemii
Warszawa obchodzi Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii z przesłaniem skoncentrowanym wokół hasła: Support. Don't Punish - Wspieranie zamiast karania
Piątek, 26 czerwca 2020 (Warszawa, Polska) – Jak co roku, 26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Jest to święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znane także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Dzień, w którym rządy krajów pokazują swoje osiągnięcia w wojnie z narkotykami. Początkowo data ta była wykorzystywana przez organizacje rządowe zajmujące się tzw. wojną z narkotykami, w celu zaprezentowania swoich statystyk, mających przedstawić ich skuteczność w walce z narkomanią. W przytłaczającej większości były to, i po dziś dzień są, statystyki policyjne, ukazujące liczbę zatrzymanych osób i wagę przechwyconych substancji. Większość tych zatrzymań nie dotyczy jednak członków gangów czy innych przedstawicieli narkobiznesu, a właśnie „zwykłych użytkowników”, którym państwo stara się w ten niezrozumiały sposób pomóc – obciążając ich wyrokami i skazując na odsiadkę w przepełnionych więzieniach. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że 89 proc. wszystkich zakończonych postępowań z Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii dotyczy posiadania nieznacznych ilości narkotyków. A nie handlu. Osoby, ich rodziny oraz organizacje zajmujące się racjonalizowaniem polityki narkotykowej, świadome tej hipokryzji, postanowiły coś z tym zrobić. Tym samym, dla zwiększającego się z roku na rok grona, dzień ten stał się dniem walki z kryminalizacją osób zażywających substancje psychoaktywne.
Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, jako jedna z organizacji zajmujących się racjonalizowaniem polityki narkotykowej w Polsce, jak co roku wzięła z tej okazji udział w międzynarodowej akcji pod hasłem: Support. Don’t Punish. W jej trakcie dziesiątki organizacji z całego świata organizują wydarzenia i pokazują swój sprzeciw przeciwko nieskutecznemu, a wręcz szkodliwemu prawu, nalegając na jego zmianę, a więc dekryminalizację posiadania nieznaczych ilości substancji psychoaktywnych oraz zapewnienie autentycznej i humanitarnej pomocy osobom borykającymi się z problemami powiązanymi ze stosowaniem narkotyków – tj. zwiększenia liczby i dostępności drop-inów, zmian w prawie ułatwiających działania z zakresu redukcji szkód, np. programów wymiany igieł czy prowadzenia pokoi iniekcyjnych, szerszy i łatwiejszy dostęp do opieki psychologicznej oraz psychiatrycznej, itp.
W tym roku, biorąc pod uwagę niecodzienne okoliczności wywołane światową pandemią koronawirusa, rozmach akcji został ograniczony do pojedynczego wydarzenia w Warszawie (w latach ubiegłych wydarzenia organizowane przez oddziały SINu odbywały się równolegle w kilku miastach, tj. Warszawie, Sopocie czy Katowicach). W ramach eventu, mającego miejsce na terenie Skłotu Przychodnia, odbył się pokaz testowania substancji psychoaktywnych przy pomocy odczynników kolorymetrycznych oraz dyskusja, podczas której psychologowie – Szymon Pluta oraz Józef Bongowski – poruszyli temat sytuacji użytkowników i osób uzależnionych, a także stosowania substancji psychoaktywnych, w okresie pandemii. W trakcie wydarzenia można było obejrzeć również stoisko partyworkerskie, porozmawiać z wolontariuszami SINu czy też za symboliczną opłatą, posilić się wegańskim posiłkiem przygotowanym przez niezastąpionych gospodarzy ze Skłotu Przychodnia.