
Misja
Społeczna Inicjatywa Narkopolityki powstała w 2012 roku aby wpłynąć na zmianę surowego i niesprawiedliwego prawa narkotykowego w Polsce. Wspieramy ideę dekryminalizacji posiadania substancji odurzających na własny użytek, umożliwienie osobom uzależnionym dostępu do różnorodnych i skutecznych form leczenia, redukcję szkód wynikających z używania narkotyków oraz dopuszczenie nielegalnych obecnie substancji do użytku medycznego w określonych przypadkach.
Od 2015 roku pracujemy na imprezach w klubach oraz na festiwalach muzycznych i świadczymy usługi redukcji szkód. Nadrzędnym celem naszej akcji jest sprawienie, żebyście bez względu na Wasze decyzje dotyczące sposobu zabawy, bawili się dobrze i bezpiecznie. Wychodzimy z założenia, że najlepiej jest nie zaczynać używać narkotyków, lub przestać, jeżeli się to robi, jednak nie zawsze jest to możliwe. Edukujemy jak, jeśli już się zażywa, robić to z możliwie najmniejszą szkodą. Takie podejście od lat ratuje życia w wielu państwach na świecie. Działania z zakresu redukcji szkód są rekomendowane i prowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych; Unię Europejską (Strategia Narkotykowe UE 2013-2020); Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii; Czerwony Krzyż; Lekarzy Bez Granic oraz setki innych instytucji i organizacji zajmujących się problematyką używania substancji psychoaktywnych.
Wierzymy, że pracując u podstaw, bezpośrednio z użytkownikami i ich bliskimi, jesteśmy w stanie wpłynąć na jakość wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Dzięki temu nie tylko zwiększymy bezpieczeństwo, ale wpłyniemy na jakość debaty o narkotykach, co w konsekwencji pozwoli nam na zmianę prawa na bardziej humanitarne i szanujące godność człowieka.
Cele
Naszymi celami są:
- zmiana prawa narkotykowego w Polsce, którego środek ciężkości zostanie przeniesiony z karania użytkowników na ich leczenie oraz edukację;
- wprowadzenie powszechnej, profesjonalnej usługi testowania substancji psychoaktywnych;
- zwiększenie jakości bezpieczeństwa życia nocnego poprzez upowszechnianie działań partyworkerskich;
- powszechne zajęcia edukacyjne dla młodzieży i dorosłych dotyczące substancji psychoaktywnych.
Chcemy, aby w Polsce w 2025 roku użytkownicy nie byli ścigani za posiadanie małych ilości narkotyków, mieli dostęp do usług testowania substancji oraz do szerokiego wachlarza wysokiej jakości usług terapeutycznych. Na imprezach i festiwalach będą mogli znaleźć punkty, w których otrzymają materiały profilaktyczne i prozdrowotne. Ich wiedza na temat substancji psychoaktywnych będzie na wyższym poziomie dzięki upowszechnieniu edukacji narkotykowej opartej o dowody naukowe a nie o mity.
Podobaja Ci się nasza misja i cele? Możesz do nas dołączyć bądź wesprzeć nasze wysiłki!
Kornelia Kujawska
Prezeska Zarządu Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, związana ze Stowarzyszeniem od 2021 roku, a od 2023 roku pełniąca funkcję w Zarządzie. Psycholożka, edukatorka seksualna i trenerka grup rozwojowych dla młodych dorosłych. Koordynuje zarówno finansową, jak i merytoryczną stronę wielu projektów Stowarzyszenia, aktywnie działa jako partyworkerka i edukatorka, prowadząc warsztaty profilaktyczno-edukacyjne w gdańskich szkołach ponadpodstawowych. Odpowiada również za koordynację działu HR w trójmiejskim oddziale.
Konrad Komisarczyk
Wiceprezes Zarządu Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Z wykształcenia i zawodowo Data Scientist. Związany ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki od 2021 roku. Wiele lat wcześniej zainteresował się redukcją szkód i substancjami psychoaktywnymi, szczególnie pasjonuje go ich farmakologia. Doświadczony partyworker, w organizacji zajmuje się także komunikacją wewnętrzną i redakcją materiałów edukacyjnych. Związany z warszawskim oddziałem SIN, obecnie pełni funkcję koordynatora oddziału.
Katarzyna Smukowska
Członek Zarządu Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Absolwentka administracji, pracy socjalnej, prawa i socjologii. Od 2012 związana z organizacjami pozarządowymi, w których działa głównie w obszarach pracy z młodzieżą, animacji lokalnej i działań kulturalnych. Związana ze środowiskiem nowego cyrku, Członek Zarządu Fundacji Exodus.
Jakub Nowak
Rzecznik Społecznej Inicjatywy Narkopolityki od 2024 roku. Z organizacją związany od 2019 roku. Absolwent wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego, w pracy naukowej zajmuje się historią grup marginalizowanych oraz problematyką dyskryminacji rasowej.
Dziennikarz freelancer, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce i innych tytułach prasowych. Specjalizuje się w tematyce społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki użytkowników substancji psychoaktywnych oraz redukcji szkód.
W przeszłości zaangażowany w lewicowy aktywizm – zarówno partyjny, jak i oddolny. Obecnie koncentruje się na działaniach edukacyjnych i popularyzacji racjonalnego podejścia do substancji psychoaktywnych w debacie publicznej.