Mefedron (4-MMC) – 4-metylometkatynon to syntetyczny stymulant i pochodna katynonu. Pod jego nazwą na ogół sprzedawane są zamienniki, np. klefedron (4-CMC). Odradzamy stosowania nowych substancji psychoaktywnych o nieznanej szkodliwości.

 

Ulotka o Mefedronie: Strona 1oraz Strona 2

 

MEFEDRON

Prawdziwy mefedronto substancja tak nieosiągalna, że wręcz mityczna. 4-metylometkatynonu, bo tak brzmi jego pełna nazwa, nikt nie widział od lat. Wprawdzie co jakiś czas Policja chwali się zamkniętym laboratorium, a Mati z bloku obok zarzeka się, że ma najlepszy kryształ na mieście, jednak łatwiej złapać wiatr w polu niż prawdziwe 4-MMC. Byle jakie, tańsze, łatwiej dostępne zamienniki wypierają nielegalne, trudniej dostępne pierwowzory.

 

DZIAŁANIE

O działaniu 4-MMCkrążą legendy. Mefedron to empatogenny stymulant, co oznacza mniej więcej tyle, że usta się po nim nie zamykają. Do efektów należą pobudzenie organizmu, czyli rozszerzone źrenice, zwiększone tętno, kołatanie serca, podwyższona temperatura ciała, odwodnienie ale też euforia, zwiększona empatia, otwartość i słowotok. Nie obędzie się też bez trudności z koncentracją i pamięcią krótkotrwalą. Po kilku dniach można mieć również poważne problemy aby przypomnieć sobie, jak wyglądało spędzanie czasu z mefem.

 

ZJAZD

Legendarny zjazd po mefie tak zaszedł Polakom za skórę, że powstał nawet (i stał się memem) rapowy kawałek „Mefedron to szmata”. To, że doczekał się adaptacji na ukulele (!), to pewnie najuczciwszy sposób na opisanie potężnej pustki, która ogarnia gdy tylko uleci euforia. „Zejściu” towarzyszą obniżenie nastroju, wycieńczenie, bezsenność, zawroty głowy, bóle zębów i żuchwy. Powoli pojawia się ponownie apetyt, który jedynie potęguje całe dotychczasowe zmęczenie. Jeżeli ma się predyspozycje do problemów psychicznych, lub przechodzi się akurat cięższy okres, dodatkowo spotęguje to spadek samopoczucia.

 

Mef to przede wszystkim płonne poszukiwania. Trafić można chcąc niechcąc na wszystko: od bardziej serotonergicznych pochodnych typu 4-CMC, 4-CEC (klefedron, kleksedron), po pochode słynnej alfy, czyli a-PVP. Największym grzechem tych pierwszych jest, że są być może żrące, zawierają resztki prekursorów użytych podczas syntezy, ale przynajmniej można pójść spać w ciągu, no, 24 godzin, czego nie można powiedzieć o drugiej grupie. Większość stymulantów powoduje krótką euforię i różni się głównie tym jak szybko i na jak długo trwa pusta stymulacja – to, że nastąpi, jest nieuknionione.

 

JEŚLI ZARZUCASZ

Jeśli decydujesz się zarzucać, czy aby napewno wiesz jak robić to aby ograniczyć ryzyko, zmarnowane pieniądze oraz zmaksymalizować dobrą zabawę? Należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników: (1) czas działania substancji,  (2) jej faktyczny skład oraz to, (3) w jakiej jesteśmy formie, jakim miejscu i jakich warunkach (set&settings).

ZANIM SPRÓBUJESZpoczytaj, porozmawiaj z bardziej doświadczonymi osobami. Upewnij się, że wiesz, jak powinno zadziałać. Mefedron to substancja, którą porównuje się do MDMA lub kokainy, jednak ich dawki są zupełnie różne. Nie wolno mieszać 4-MMC z lekami antydepresyjnymi (SSRI, szczególnie iMAO) ani innymi stymulantami ze względu na ryzyko wystapienia zespołu serotoninowego.

PRZYPOMNIJ SOBIE czy poprzednim razem ta lub podobna substancja działała tak, jak powinna? Nie? Jeżeli wydaje Ci się, że masz niezwykłą odporność, zachowaj szczególną ostrożność, bo zawsze może trafić się niespodziewanie coś dużo mocniejszego. Najbezpieczniej założyć, że prędzej z dilerem jest coś nie tak, niż z własnym układem nerwowym.

UWAŻAJ NA DOMIESZKIpokroju analogów alfy-PVP (znanej z wielodniowych bezsenności usłanych paranoją), które często są dodawane ze względu na ich stosunek ich ceny do aktywności. W takim przypadku „pusta” stymulacja potrafi utrzymywać się znacznie dłużej, w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt godzin, nie mówiąc już o sytuacji kiedy pożądanego środka w zawiniątku nie ma… w ogóle.

Przede wszystkim zastanów się uczciwie jak się czujesz. Kiedy jesteśmy wyspani, najedzeni i o dobrym samopoczuciu organizm jest znacznie bardziej wytrzymały. Bonusowe punkty za unikanie spontanicznego dorzucania i imprezowanie z osobami, które niekoniecznie są pod wpływem środków psychoaktywnych.

Mefedron (4-MMC) – 4-metylometkatynon to syntetyczny stymulant i pochodna katynonu. Pod jego nazwą na ogół sprzedawane są zamienniki, np. klefedron (4-CMC). Odradzamy stosowania nowych substancji psychoaktywnych o nieznanej szkodliwości.

 

Dawkowanie Mefedronu(dla osoby bez tolerancji):

  • 25-150 mg (Doustnie)
  • 15-80 mg (Donosowo)

Efekty po spożyciu występują po 15-45 minutach po zażyciu i trwają mniej więcej 3 do 5 godzin, natomiast po wciągnięciu efekty zaczynają być widoczne po upływie 10 minut i trwają do 2 godzin. Uwaga! Nigdy nie stosuj 500 mg lub więcej w ciągu doby.

 

TAK:

  • PIJ WODĘ, minimum 0.3 l w ciągu godziny.
  • POŁYKAJ, nie wciągaj – szanuj swoje śluzówki…
  • RÓB PRZERWY, Twój mózg potrzebuje czasu na regenerację.
  • JEDZ I ŚPIJ DOBRZE, duża część efektów ubocznych wynika z zaniedbania się.

NIE:

  • ANTYDEPRESANTY? Nie mieszaj jeśli zależy Ci na leczeniu.
  • NIE SNIFFUJ, zawsze bezpieczniej połknąć.
  • NIE MIESZAJ z Tramadolem (zwiększone ryzyko padaczkowe), inhibitorami MAO (niebezpiecznie nasilają niektóre efekty), DOx, NBOMe, DXM (przyśpieszają pracę serca, mogą prowadzić do tachykardii, nadciśnienia i wazokonstrykcji), innymi psychodelikami w tym marihuaną (ryzyko ataku paniki), opioidami i alkoholem (działają znacznie dłużej niż efekt stymulantu, ryzyko przedawkowania) ani z kokainą i kofeiną (zwiększają jedynie obciążenie dla organizmu).

 

Mefedron - Ilustracja Alek Morawski (liskula)